La Merced Barbacua
Zapach yerby po otwarciu paczki to lekka wędzonka i śliwka. Sytuacja ulega niewielkiej zmianie po pierwszym zalaniu, aromat robi się bardziej drzewny i jeszcze wyraźniej wyczuwalna jest dymna nuta. Barbacua jest drobno mielona, ze średnią zawartością patyczków, zdarzają się tez pojedyncze nasionka. W tej yerbie poza drobno ciętymi listkami natrafimy na więcej pyłu niż przy innych Argentyńskich mate – nie jest to jednak sam drobny pył, więc słabiej filtrujące bombille też powinny dać sobie rade. Jeśli tak nie jest, to należy najpierw zalać susz a później włożyć bombille (wbić na dno).
La Merced Barbacua ładnie się pieni a jak ze smakiem?
Pierwsze zalanie przypomina mi okrzesane paragwajskie Pajarito Elaborada. O co chodzi z okrzesaniem? Ano o to, że goryczka, która pojawia się od samego początku, nie wykrzywia twarzy, ale gra tu główną role. Czy nada się dla początkujących? Myślę, że niekoniecznie – sama yerba jest bardzo smaczna, lecz gorycz jednak dominuje, co nie sprzyja początkującym
Wracając do smaku yerby. Po początkowych zalaniach goryczka trochę łagodnieje, nie jest bardzo mocna. Wydaje mi się, że przyczyną tego jest odmiana yerby która jest selekcjonowana – najlepszej jakości liście mate i gałązki(raczej sposób obróbki i leżakowanie, np. w Taragui tego samego producenta stosuje się przyśpieszone, specjalnymi dmuchawami). Bardzo dobra yerba z minusem, ponieważ czasem przebija się coś lekko kwaśnego, a tego nie lubię w yerbie.
Yerbę dostajemy w ładnym kartonowym pudełku, a susz jest osobno hermetycznie zapakowany w specjalne opakowanie (zdjęcie nr 2).
Warto wspomnieć iż każda paczka La Merced jest numerowana, co ma gwarantować produkt zdecydowanie unikatowy.
Wypłukiwanie: na średnim poziomie, smak nie zanika bardzo szybko, lecz nie jest również długotrwały – ok. 6-7zalań (0.7 l)
Pobudzenie: zostawiam do oceny pijącym. Na mnie działa spokojnie, bez nagłego kofeinowego kopa.
Cena: 21-25zł
Moja ocena: bardzo dobra –
Dodatkowe Informację:
La Merced Barbacua to Argentyńska yerba pochodząca ze znanej plantacji Las Marias. Specyfika tej yerby to przede wszystkim bardzo dobra jakość samego suszu jak i technik produkcji. Brak nawozów, różne rodzaje gleby, bogate odmiany mate i ciągłe kontrolowanie jakości produktu początkowego (sadzonek yerby) jak i produktu końcowego (gotowej mate) daje bardzo dobry efekt końcowy.
Barbacua jest odmianą rosnąca w północno-wschodniej części Corrientes. Bardzo duże znaczenie dla smaku końcowego ma proces produkcji tej odmiany. Sposób suszenia Barbacuy pochodzi jeszcze z czasów Indian Guarani – składa się na niego powolne, całodniowe suszenie liści opałem z drewna. Dzięki temu szczególnemu procesowi yerba nabiera delikatnie wędzonego smaku. Proces leżakowania yerby nie jest dłuższy niż 12 miesięcy.