Recenzja ziołowej yerba mate Kurupi Katuava (z afrodyzjakiem)
Kolejna z recenzowanych yerba mate pochodzi z Paragwaju. Dała się poznać jako yerba z afrodyzjakiem, a dokładniej rzecz ujmując chodzi o Katuavę (Więcej: https://swiatyerby.pl/catuaba-i-katuava-naturalny-afrodyzjak/. Poza wspomnianym afrodyzjakiem i ciekawością wynikającą z nowego zakupu, zachęciła mnie do spróbowania marki Kurupi z Katuavą ciekawa grafika na opakowaniu przedstawiająca Indian (najprawdopodobniej Guarani) przy pracy.
Zapach z paczki jest bardzo ciekawy i mocno miętowo-ziołowy, najbardziej czuć tutaj burrito, które jest jednym z dodatków poza Katuavą (Catuabą). W zapachu czuję coś w tle — coś, co przypomina mi koper. Zapach po zalaniu jest bardzo fajny, czuć burrito, a w dodatku robi się przyjemnie miętowo dla nosa. Co ciekawe, susz przed zalaniem jest klasycznego koloru, raczej jasny, zielonkawy, trochę żółty. Natomiast po zalaniu barwa zmienia się na intensywniejszą i robi się bardziej zielono.
Susz jest drobno mielony, ze sporą ilością pyłu i standardową dla yerb paragwajskich liczbą patyczków. W suszu widzę drobne kawałki, najprawdopodobniej kory Katuavy, ale nie jestem co do tego przekonany. W składzie yerba mate Kurupi Katuava znajdziemy:
- Psidium Cinereum (Katuava)
- Aloysia polystacha (Burrito)
Przy pierwszym zalaniu yerba mate ładnie się pieni, a w smaku jest raczej mało intensywna, trzeba chwilę poczekać aż nasiąknie wodą. Po chwili, jak na yerbę paragwajską jest łagodna, blisko jej do argentyńskich yerba mate. Fakt, jest to yerba compuesta con hierbas, czyli ziołowa, ale myślałem, że będzie bardziej wyrazista jeśli chodzi o cierpkość i gorycz. Czuć na języku i podniebieniu przyjemny smak yerby, aczkolwiek nie jest on intensywny, więc myślę, że yerba może posmakować fanom ziołowych mieszanek i yerb argentyńskich. W tej kategorii myślę, że zdecydowanie warto ją spróbować. Czy nada się dla początkujących? Tak, chociaż zalecałbym zalewanie trochę chłodniejszą wodą o temperaturze ok. 70 °C, nie więcej, ponieważ przy pierwszych zalaniach bardziej czuć ten yerbowy, lekko cierpki smak. Jednak ostrzegam początkujących, że przy cieplejszej wodzie smak może być zbyt intensywny.
Kurupi Compuesta con hierbas Katuava, to ciekawa mieszanka, mimo, że posiada tylko dwa dodatki, z których to burrito odgrywa ważniejszą rolę. Chciałem opublikować jej recenzję dużo wcześniej, mimo, że nie jest ona długa i nie widzę powodów, żeby opisywać ją bardziej rozlegle. Jednak ostatnim razem wypiłem ją tak szybko, że nie dokończyłem recenzji i musiałem zamówić kolejne opakowanie, aby się utwierdzić w tym co napisałem. 😉
Wypłukiwanie: średnie (ok. 0.7 l)
Cena: 20–29 zł
Dostępność: opakowanie 0.5 kg
Pobudzenie: zostawiam do oceny pijącym. Na mnie działa dobrze.
Moja ocena: bardzo dobra-
Mój faworyt pośród ziołowych yerb.
Też ją bardzo lubię 🙂
Najlepsza od Kurupi jest menta y boldo.
Polecam 🙂
Kurupi jako marka jest całkiem smaczna 🙂
Dzis zakupilam kilka nowych rodzaji wliczajac wlasnie te kurupi compuesta con hierbas. Droga w Polsce, w pakistanskim sklepiku w centrum Madrytu zaledqie 4 euro. W informacion nutricional podane jest 1,6% de fibra a na Twoim 0%. Indianie na opakowaniu bez zmian 🙂
Niestety, u nas są inne ceny. Wybór też mamy większy, ale nie przekłada się to na obniżanie cen. A co do oznaczenia na opakowaniu, może jakaś kosmetyczna zmiana nastąpiła 🙂 Trafiłaś jakieś niedostępne yerby w Polsce?